1812B105K160CT
Mfr.Part #
1812B105K160CT
Description
MLCC 1UF 16V X7R 1812
Temperature Coefficient :
15%
Termination Style :
Pad
Class :
Class 2
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Walsin
RoHS Status :
RoHS Compliant
X7R
Product Height (mm) :
1.25
Voltage - Rated :
16V
Tolerance :
10%
Product :
General Type MLCCs
Capacitance Value :
1uF
Mounting :
3.2
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Case Style :
Ceramic Chip
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Subcategory :
Capacitors
Product Length (mm) :
Ratings :
Reach Compliance Code :
Compliant
Capacitance :
1.0uF
ECCN (US) :
EAR99
JESD-609 Code :
e2
Packaging :
Tape and Reel
Height :
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Voltage :
16VDC
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Construction :
Flat
Positive Tolerance :
10
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Negative Tolerance :
HTS Code :
Product Depth (mm) :
3.2
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16 V
Walsin
Size (mm) :
4.5 X 3.2 X 1.25
Type :
General Purpose MLCCs
Mounting Feature :
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Tin/Nickel/Copper (Sn/Ni/Cu)
Microwave Application :
Pbfree Code :
Datasheets
1812B105K160CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 1812B105K160CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:1812, Voltage:16VDC, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Type:General Purpose MLCCs, 1812B105K160CT pinout, 1812B105K160CT datasheet PDF, 1812B105K160CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 1812B105K160CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
- 1.0uF 16V Ceramic Capacitor 10% 15% 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1812
1812B105K160CT Overview
Ceramic capacitor is 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm) in size/dimension for this device.Considering negative tolerance, this part has 10 tolerance.There is a voltage difference between each conductor and the electric charge on each conductor, and this device has a capacitance value of 1uF.There is no positive tolerance on this part.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to 15%.
1812B105K160CT Features
a size/dimension of 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
a tolerance of 10
a capacitance value of 1uF
a tolerance of 10
with 15% being the highest temperature coefficient