1812B105J500CT
Mfr.Part #
1812B105J500CT
Description
MLCC 1UF 50V X7R 1812
X7R
Dissipation Factor (%) :
2.5
Tolerance :
5%
Packaging :
Tape and Reel
Walsin
Max Operating Temperature :
125 °C
Case Style :
Ceramic Chip
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Temperature Coefficient :
-/+15ppm/Cel
Case Code (Metric) :
Ratings :
Product Length (mm) :
Failure Rate :
Product Height (mm) :
Details
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated :
50V
Thickness (Max) :
0.087 (2.20mm)
Construction :
Flat
Capacitance :
1.0uF
Type :
General Purpose MLCCs
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Size Code :
Microwave Application :
yes
Voltage :
50VDC
Length :
4.5
Mounting :
Surface Mount
Depth :
3.2 mm
Termination Style :
Pad
ECCN (US) :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product Depth (mm) :
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Features :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Dielectric Material :
Ceramic
Lead Free :
Lead Free
Capacitance Value :
1uF
Ceramic Capacitors
Size (mm) :
4.5 x 3.2 x 2
Voltage Rating (DC) :
50 V
Min Operating Temperature :
-55 °C
Datasheets
1812B105J500CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 1812B105J500CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:General Purpose MLCCs, Voltage:50VDC, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Package / Case:1812, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, 1812B105J500CT pinout, 1812B105J500CT datasheet PDF, 1812B105J500CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 1812B105J500CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
- 1.0uF 50V Ceramic Capacitor 5% -/+15ppm/Cel 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1812
1812B105J500CT Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm).This device's capacitance value is 1uF because charges on the two conductors are equal to their potential differences (i.e., voltages).Stable operation requires a temperature higher than -55 °C.This coefficient equals -/+15ppm/Cel indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.
1812B105J500CT Features
a size/dimension of 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
a capacitance value of 1uF
with -/+15ppm/Cel being the highest temperature coefficient