1812B105J250CT
Mfr.Part #
1812B105J250CT
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 1UF 25V X7R 1812
Capacitors
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Thickness (Max) :
0.053" (1.35mm)
Tolerance :
±5%
Height :
1.25
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Capacitance :
1 µF
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25 V
TR, PLASTIC, 7 INCH
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Ceramic Capacitors
Negative Tolerance :
5
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Reach Compliance Code :
Unknown
Surface Mount :
yes
ECCN Code :
EAR99
4.5
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Surface Mount, MLCC
Positive Tolerance :
Height - Seated (Max) :
Mounting Feature :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Packaging :
MouseReel
Voltage - Rated :
25V
Termination Style :
SMD/SMT
Product Status :
Active
HTS Code :
Features :
Datasheets
1812B105J250CT
- 1 μF 25V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812B105J250CT Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm).Ceramic capacitor is characterized by negative tolerance 5.Having a tolerance of 5 for positive tolerance, this part falls within the acceptable range.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.
1812B105J250CT Features
a size/dimension of 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)