1812B105J101CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812B105J101CT
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 1UF 100V X7R 1812
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Packaging :
MouseReel
Product Type :
Ceramic Capacitors
Class :
Class 2
Dielectric :
X7R
Type :
General Purpose MLCCs
Walsin
Tolerance :
±5%
Multilayer :
yes
Product :
General Type MLCCs
RoHS :
Details
Temperature Coefficient :
X7R
Brand :
Walsin
Width :
3.2
Capacitance :
1 µF
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Series :
Thickness (Max) :
0.087" (2.20mm)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Lead Style :
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Failure Rate :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Features :
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Temperature Characteristics Code :
Voltage - Rated :
100V
Length :
4.5
Size Code :
Size / Dimension :
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Product Status :
Active
Height :
2
Termination :
Standard
Number of Terminals :
2
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Package :
Tape and Reel (TR)
Dielectric Material :
Ceramic
Subcategory :
Capacitors
Ratings :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Termination Style :
SMD/SMT
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Datasheets
1812B105J101CT
- 1 μF 100V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812B105J101CT Overview
A 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.
1812B105J101CT Features
a size/dimension of 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)