1812B104M631CT
Mfr.Part #
1812B104M631CT
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 0.1UF 630V X7R 1812
Packaging :
MouseReel
Terminal Finish :
TIN OVER NICKEL
Termination Style :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
15%
Multilayer :
yes
Voltage Rating (DC) :
630 V
Size Code :
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Voltage - Rated :
630V
Applications :
SMPS Filtering
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
20
Lead Free :
Lead Free
Ceramic
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Brand :
Walsin
Pbfree Code :
Tolerance :
20 %
Thickness (Max) :
0.087 (2.20mm)
Failure Rate :
Case Code (Metric) :
X7R
Rated (DC) Voltage (URdc) :
630 V
Package :
Tape and Reel (TR)
HTS Code :
Capacitance :
100 nF
Ceramic Capacitors
Reach Compliance Code :
Compliant
RoHS :
Details
Height :
2
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
1812B104M631CT
- CERAMIC CAPACITOR 1812 4532metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.177L x 0.126W 4.50mm x 3.20mm 15% 20% 100nF