1812B104M501CT
Mfr.Part #
1812B104M501CT
Description
MLCC 0.1UF 500V X7R 1812
Ceramic Capacitors
Product Depth (mm) :
Series :
SIZE(MID/HIGH VOLT)
Surface Mount, MLCC
Voltage :
500VDC
Case Style :
Ceramic Chip
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Walsin
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Mounting :
Surface Mount
Construction :
Flat
Termination Style :
Pad
Tolerance :
20%
Lead Style :
Size (mm) :
4.5 x 3.2 x 2
Capacitance :
0.1uF
Temperature Coefficient :
15%
Thickness (Max) :
0.087 (2.20mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
X7R
Dissipation Factor (%) :
2.5
Walsin
RoHS Status :
RoHS Compliant
ECCN (US) :
EAR99
Applications :
SMPS Filtering
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Capacitance Value :
0.1uF
Lead Spacing :
Product Length (mm) :
4.5
Features :
Microwave Application :
No
RoHS :
Details
Width :
3.2
Product Height (mm) :
2
Voltage - Rated :
500V