1812B104M500CT
Mfr.Part #
1812B104M500CT
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 0.1UF 50V X7R 1812
Applications :
GENERAL PURPOSE
Type :
General Purpose MLCCs
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Ratings :
Voltage - Rated :
50V
RECTANGULAR PACKAGE
Reach Compliance Code :
Compliant
Tolerance :
±20%
Termination Style :
SMD/SMT
yes
Pbfree Code :
yes
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50 V
Terminal Finish :
Tin/Nickel/Copper (Sn/Ni/Cu)
Thickness (Max) :
0.053" (1.35mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Capacitance :
0.1 µF
Capacitors
JESD-609 Code :
e2
RoHS :
Details
Size / Dimension :
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Ceramic
HTS Code :
Length :
4.5
ECCN Code :
Packaging :
MouseReel
- 55 C
Datasheets
1812B104M500CT
- 0.1 μF 50V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812B104M500CT Overview
This device's program size/dimension is 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm).This part is characterized as having 20 tolerance, also known as negative tolerance.With regard to positive tolerance, this part exhibits a 20.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
1812B104M500CT Features
a size/dimension of 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)