1812B104M251CT
Mfr.Part #
1812B104M251CT
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 0.1UF 250V X7R 1812
Voltage - Rated :
250V
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Packaging :
MouseReel
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Failure Rate :
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
CERAMIC CAPACITOR
Voltage Rating (DC) :
250 V
Lead Free :
Lead Free
Temperature Coefficient :
15%
Termination Style :
SMD/SMT
Terminal Finish :
TIN OVER NICKEL
Series :
SIZE(MID/HIGH VOLT)
RoHS :
Details
Tolerance :
20 %
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Case Code (Metric) :
Capacitance :
100 nF
Applications :
SMPS Filtering
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Lead Spacing :
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Ceramic Capacitors
Datasheets
1812B104M251CT
SIZE MID HIGH VOLT CERAMIC CAPACITOR 1812 4532metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.177L x 0.126W 4.50mm x 3.20mm 15% 20% 100nF