1812B104M201CT
Mfr.Part #
1812B104M201CT
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 0.1UF 200V X7R 1812
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Packaging :
MouseReel
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Features :
JESD-609 Code :
e2
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Rated (DC) Voltage (URdc) :
200 V
Tolerance :
20 %
RoHS :
Non-Compliant
HTS Code :
Terminal Finish :
Tin/Nickel/Copper (Sn/Ni/Cu)
Voltage - Rated :
200V
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
Reach Compliance Code :
Compliant
Voltage Rating (DC) :
200 V
Applications :
SMPS Filtering
Temperature Coefficient :
15%
Positive Tolerance :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Height - Seated (Max) :
Termination Style :
SMD/SMT
ECCN Code :
RECTANGULAR PACKAGE
Lead Free :
Lead Free
Pbfree Code :
Capacitance :
100 nF
Datasheets
1812B104M201CT
- CERAMIC CAPACITOR 1812 4532metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.177L x 0.126W 4.50mm x 3.20mm 15% 20% 100nF