1812B104M101CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812B104M101CT
Manufacturer
Walsin Technology
Description
MLCC 0.1UF 100V X7R 1812
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Package :
Tape and Reel (TR)
Lead Spacing :
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Package / Case :
Width :
3.2
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Capacitance :
0.1uF
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100 V
Number of Terminals :
2
Temperature Characteristics Code :
X7R
Height :
1.25
Failure Rate :
Product Height (mm) :
1.25
Negative Tolerance :
20
Dielectric :
X7R
Mounting Feature :
Surface Mount
Product Length (mm) :
4.5
Product Status :
Active
Termination Style :
Pad
Features :
Construction :
Flat
Dielectric Material :
Ceramic
Multilayer :
yes
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
ECCN (US) :
EAR99
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Voltage - Rated :
100V
Termination :
Standard
Surface Mount :
yes
Ratings :
Subcategory :
Capacitors
Microwave Application :
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Size (mm) :
4.5 X 3.2 X 1.25
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
HTS Code :
Temperature Coefficient :
15%
Size Code :
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
Class :
Class 2
Series :
Lead Style :
Walsin
Length :
4.5
RoHS Status :
RoHS Compliant
Reach Compliance Code :
Compliant
Case Style :
Ceramic Chip
Height - Seated (Max) :
Positive Tolerance :
20
Terminal Finish :
Tin/Nickel/Copper (Sn/Ni/Cu)
Product Type :
Ceramic Capacitors
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packaging :
Tape and Reel
Tolerance :
20%
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Product Depth (mm) :
3.2
Product :
General Type MLCCs
Maximum Operating Temperature (°C) :
Mounting :
Brand :
Walsin
Voltage :
100Vdc
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance Value :
0.1uF