1812B104K500CT
Mfr.Part #
1812B104K500CT
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 0.1UF 50V X7R 1812
Stock
78
In Stock :
78
WRAPAROUND
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50 V
Capacitance :
0.1 µF
Terminal Finish :
Tin/Nickel/Copper (Sn/Ni/Cu)
Voltage - Rated :
50V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Tolerance :
±10%
Size Code :
1812
JESD-609 Code :
e2
Failure Rate :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Thickness (Max) :
0.053" (1.35mm)
Termination Style :
SMD/SMT
Type :
General Purpose MLCCs
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
MouseReel
Height - Seated (Max) :
Datasheets
1812B104K500CT
- 0.1 μF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812B104K500CT Overview
Ceramic capacitor is 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) in size/dimension for this device.Considering negative tolerance, this part has 10 tolerance.There is no positive tolerance on this part.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.
1812B104K500CT Features
a size/dimension of 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)