1812B104K251CT
Mfr.Part #
1812B104K251CT
Description
MLCC 0.1UF 250V X7R 1812
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Features :
Product Depth (mm) :
Temperature Coefficient :
15%
Terminal Finish :
TIN OVER NICKEL
4.5
Capacitance Value :
0.1uF
2
Mounting :
Surface Mount
Voltage - Rated :
250V
Termination Style :
Pad
Voltage :
250VDC
Case Style :
Ceramic Chip
Product :
General Type MLCCs
Microwave Application :
No
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Product Height (mm) :
1.25
Capacitance :
0.1uF
Surface Mount :
Packaging :
Tape and Reel
Tolerance :
10%
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Size (mm) :
4.5 X 3.2 X 1.25
Maximum Operating Temperature (°C) :
Lead Spacing :
Construction :
Flat
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Rated (DC) Voltage (URdc) :
250 V