1812B104K250CT
Mfr.Part #
1812B104K250CT
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 0.1UF 25V X7R 1812
Ceramic Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
MouseReel
Size / Dimension :
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Thickness (Max) :
0.053" (1.35mm)
Type :
General Purpose MLCCs
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25 V
Height - Seated (Max) :
Capacitance :
0.1 µF
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Terminal Finish :
Tin/Nickel/Copper (Sn/Ni/Cu)
JESD-609 Code :
e2
Voltage - Rated :
25V
Termination Style :
SMD/SMT
Surface Mount
Applications :
GENERAL PURPOSE
4.5
Datasheets
1812B104K250CT
- 0.1 μF 25V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812B104K250CT Overview
A 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) size/dimension program is available for this device.Negative tolerance of 10 is characteristic of this part.Ceramic capacitor possesses a tolerance of 10 when Ceramic capacitor comes to posCeramic capacitorive tolerances.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.
1812B104K250CT Features
a size/dimension of 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)