1812B104K201CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812B104K201CT
Manufacturer
Walsin Technology
Description
MLCC 0.1UF 200V X7R 1812
Stock
800
In Stock :
800
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Length :
4.5
ECCN (US) :
EAR99
Walsin
Packaging :
Tape and Reel
Capacitance Value :
0.1uF
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
200 V
Lead Style :
Pbfree Code :
yes
Dielectric Material :
Ceramic
Height :
1.25
Dielectric :
X7R
Microwave Application :
No
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Number of Terminals :
2
Subcategory :
Capacitors
Product Depth (mm) :
3.2
Features :
Terminal Finish :
Tin/Nickel/Copper (Sn/Ni/Cu)
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Surface Mount :
yes
Construction :
Flat
Product Height (mm) :
Termination Style :
Pad
Series :
SIZE(MID/HIGH VOLT)
Width :
3.2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size Code :
1812
Lead Spacing :
Ratings :
Size (mm) :
4.5 X 3.2 X 1.25
JESD-609 Code :
e2
Mounting Feature :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Multilayer :
Case Style :
Ceramic Chip
RoHS :
Details
Class :
Class 2
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
HTS Code :
Positive Tolerance :
10
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
ECCN Code :
EAR99
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Capacitance :
0.1uF
Failure Rate :
Brand :
Walsin
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Reach Compliance Code :
Compliant
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Termination :
Standard
Tolerance :
10%
Negative Tolerance :
Voltage :
200VDC
Mounting :
Product Status :
Active
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Height - Seated (Max) :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Temperature Characteristics Code :
X7R
Applications :
SMPS Filtering
Product :
General Type MLCCs
Product Length (mm) :
4.5
Temperature Coefficient :
15%
Product Type :
Ceramic Capacitors
Package / Case :
Package :
Tape and Reel (TR)
Dissipation Factor (%) :
2.5
Voltage - Rated :
200V
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
RoHS Status :
RoHS Compliant
Datasheets
1812B104K201CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 1812B104K201CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Type:Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor, Voltage:200VDC, Package / Case:1812, 1812B104K201CT pinout, 1812B104K201CT datasheet PDF, 1812B104K201CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 1812B104K201CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
SIZE(MID/HIGH VOLT) 0.1uF 200V Ceramic Capacitor 10% 15% 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1812
1812B104K201CT Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm).The part in question has a tolerance of 10.This device's capacitance value is 0.1uF because charges on the two conductors are equal to their potential differences (i.e., voltages).Ceramic capacitor exhibCeramic capacitors a posCeramic capacitorive tolerance of 10.This coefficient equals 15% indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.
1812B104K201CT Features
a size/dimension of 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
a tolerance of 10
a capacitance value of 0.1uF
a tolerance of 10
with 15% being the highest temperature coefficient