1812B104K160CT
Mfr.Part #
1812B104K160CT
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 0.1UF 16V X7R 1812
Tolerance :
±10%
Positive Tolerance :
10
Thickness (Max) :
0.053" (1.35mm)
- 55 C
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated :
16V
Termination Style :
SMD/SMT
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e2
Size / Dimension :
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Features :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
0.1 µF
Series :
Packaging :
MouseReel
Width :
3.2
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16 V
Reach Compliance Code :
Compliant
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
HTS Code :
Datasheets
1812B104K160CT
- 0.1 μF 16V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812B104K160CT Overview
A program's size/dimension is 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) for this device.As far as negative tolerance goes, this part is characterized by 10.A 10 tolerance is observed for this part in terms of positive tolerance.Its coefficient is X7R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.
1812B104K160CT Features
a size/dimension of 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)