1812B104K100CT
Mfr.Part #
1812B104K100CT
Description
MLCC 0.1UF 10V X7R 1812
Capacitance :
0.1uF
Packaging :
Tape and Reel
Tolerance :
10%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Positive Tolerance :
10
General Type MLCCs
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Negative Tolerance :
Product Height (mm) :
3.2
Rated (DC) Voltage (URdc) :
10 V
Details
Dissipation Factor (%) :
5
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Tape and Reel (TR)
Size (mm) :
4.5 X 3.2 X 1.25
Active
Mounting :
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Dielectric :
X7R
Voltage :
10VDC
ECCN Code :
EAR99
Microwave Application :
2
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Rated :
10V
Termination Style :
Pad
Standard
Case Style :
Ceramic Chip
Temperature Coefficient :
15%
Height :
ECCN (US) :
EAR99
Reach Compliance Code :
Compliant
Product Depth (mm) :
General Purpose MLCCs
Pbfree Code :
Height - Seated (Max) :
Construction :
Flat
Surface Mount, MLCC
Capacitance Value :
0.1uF