1812B104J500CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812B104J500CT
Manufacturer
Walsin Technology
Description
MLCC 0.1UF 50V X7R 1812
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Class :
Class 2
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Failure Rate :
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Termination :
Standard
Voltage :
50VDC
Construction :
Flat
Package / Case :
ECCN (US) :
EAR99
Dielectric :
X7R
Subcategory :
Capacitors
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Temperature Characteristics Code :
X7R
Product Type :
Ceramic Capacitors
Lead Style :
Dissipation Factor (%) :
2.5
Features :
Number of Terminals :
2
Length :
4.5
Height :
1.25
Terminal Finish :
Tin/Nickel/Copper (Sn/Ni/Cu)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Positive Tolerance :
5
Size Code :
Width :
3.2
Product Height (mm) :
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Size (mm) :
4.5 X 3.2 X 1.25
Applications :
GENERAL PURPOSE
Type :
General Purpose MLCCs
Termination Style :
Pad
Walsin
RoHS :
Details
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Packaging :
Tape and Reel
Mounting :
Surface Mount
Product Length (mm) :
4.5
Product :
General Type MLCCs
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
JESD-609 Code :
e2
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Dielectric Material :
Ceramic
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Microwave Application :
yes
Series :
SIZE(GENERAL)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Capacitance Value :
0.1uF
Product Status :
Active
Voltage - Rated :
50V
Mounting Feature :
Surface Mount
Lead Spacing :
Package :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
5%
Product Depth (mm) :
3.2
Multilayer :
yes
Case Style :
Ceramic Chip
Temperature Coefficient :
15%
Ratings :
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Capacitance :
0.1uF
Negative Tolerance :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height - Seated (Max) :
Brand :
Walsin
Datasheets
1812B104J500CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 1812B104J500CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:50VDC, Package / Case:1812, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Type:General Purpose MLCCs, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 1812B104J500CT pinout, 1812B104J500CT datasheet PDF, 1812B104J500CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 1812B104J500CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
SIZE(GENERAL) 0.1uF 50V Ceramic Capacitor 5% 15% 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1812
1812B104J500CT Overview
This device's program size/dimension is 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm).This part is characterized as having 5 tolerance, also known as negative tolerance.There is 0.1uF capacitance value for this device since its electrical charge ratio is equal to its potential difference (i.e., voltage difference) between its conductors.With regard to positive tolerance, this part exhibits a 5.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
1812B104J500CT Features
a size/dimension of 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
a tolerance of 5
a capacitance value of 0.1uF
a tolerance of 5
with 15% being the highest temperature coefficient