1812B104J101CT
Mfr.Part #
1812B104J101CT
Description
MLCC 0.1UF 100V X7R 1812
Voltage - Rated :
100V
X7R
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100 V
Negative Tolerance :
5
Subcategory :
Capacitors
Reach Compliance Code :
Compliant
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
JESD-609 Code :
e2
Capacitance :
0.1 µF
Ceramic
Pbfree Code :
HTS Code :
Lead Spacing :
Terminal Finish :
Tin/Nickel/Copper (Sn/Ni/Cu)
ECCN Code :
EAR99
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Tolerance :
±5%
Type :
General Purpose MLCCs
Thickness (Max) :
0.053" (1.35mm)
Termination Style :
SMD/SMT
Size Code :
Width :
3.2
Class :
Class 2
Datasheets
1812B104J101CT
- 0.1 μF 100V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812B104J101CT Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm).Ceramic capacitor is characterized by negative tolerance 5.Having a tolerance of 5 for positive tolerance, this part falls within the acceptable range.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.
1812B104J101CT Features
a size/dimension of 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)