1812B103M501CT
Mfr.Part #
1812B103M501CT
Description
MLCC 0.01UF 500V X7R 1812
Series :
SIZE(MID/HIGH VOLT)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Ratings :
Size Code :
Capacitance :
10 nF
Tolerance :
20 %
Applications :
SMPS Filtering
Termination Style :
SMD/SMT
Negative Tolerance :
20
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Rated :
500V
Voltage Rating (DC) :
500 V
Width :
3.2
Terminal Finish :
TIN OVER NICKEL
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Temperature Coefficient :
15%
TR, PLASTIC, 7 INCH
Case Code (Metric) :
Datasheets
1812B103M501CT
SIZE MID HIGH VOLT CERAMIC CAPACITOR 1812 4532metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.177L x 0.126W 4.50mm x 3.20mm 15% 20% 10nF