1812B103M251CT
Mfr.Part #
1812B103M251CT
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 0.01UF 250V X7R 1812
Size / Dimension :
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Capacitance :
10000 pF
Applications :
SMPS Filtering
Negative Tolerance :
20
Series :
Thickness (Max) :
0.053" (1.35mm)
Packaging :
MouseReel
Positive Tolerance :
20
Tolerance :
±20%
yes
RoHS :
Details
Terminal Finish :
TIN OVER NICKEL
Voltage - Rated :
250V
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C