1812B103M102CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812B103M102CT
Manufacturer
Walsin Technology
Description
MLCC 0.01UF 1KV X7R 1812
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Product Status :
Active
Features :
High Voltage
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Length :
4.5 mm
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Width :
3.2
Size (mm) :
4.5 X 3.2 X 1.25
Product Height (mm) :
1.25
Lead Spacing :
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Min Operating Temperature :
-55 °C
Capacitance :
10 nF
ECCN (US) :
EAR99
Mounting Feature :
Surface Mount
Dielectric :
X7R
Case Style :
Ceramic Chip
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Capacitance Value :
0.01uF
Failure Rate :
Pbfree Code :
yes
Number of Terminals :
2
Class :
Class 2
Packaging :
Tape and Reel
Voltage :
1000VDC
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Dissipation Factor (%) :
2.5
Subcategory :
Capacitors
Positive Tolerance :
20
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Voltage - Rated :
1000V (1kV)
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Multilayer :
yes
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Package / Case :
Temperature Characteristics Code :
X7R
Mounting :
Surface Mount
Microwave Application :
No
Terminal Finish :
TIN OVER NICKEL
Lead Free :
Lead Free
Applications :
SMPS Filtering
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Lead Style :
Ratings :
Negative Tolerance :
20
Construction :
Flat
Product Type :
Ceramic Capacitors
Size Code :
HTS Code :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Product Length (mm) :
4.5
Walsin
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Product Depth (mm) :
3.2
Depth :
3.2 mm
Product :
General Type MLCCs
Height - Seated (Max) :
Dielectric Material :
Ceramic
Termination Style :
Pad
ECCN Code :
EAR99
Package :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Reach Compliance Code :
Compliant
Voltage Rating (DC) :
1 kV
Height :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000 V
Tolerance :
20%
Termination :
Standard
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Brand :
Walsin
Max Operating Temperature :
125 °C
Temperature Coefficient :
15%