1812B103K500CT
Mfr.Part #
1812B103K500CT
Description
MLCC 0.01UF 50V X7R 1812
Termination Style :
Pad
Temperature Characteristics Code :
X7R
Voltage :
50VDC
Ceramic Capacitors
Capacitance Value :
0.01uF
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Negative Tolerance :
10
Mounting :
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
RoHS Compliant
Product Depth (mm) :
3.2
Product Height (mm) :
Lead Spacing :
Microwave Application :
Class 2
Size (mm) :
4.5 X 3.2 X 1.25
Voltage - Rated :
50V
Capacitance :
0.01uF
Ratings :
Product Length (mm) :
4.5
ECCN (US) :
EAR99
Terminal Finish :
Tin/Nickel/Copper (Sn/Ni/Cu)
Type :
General Purpose MLCCs
Temperature Coefficient :
15%
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Dissipation Factor (%) :
2.5
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Packaging :
Tape and Reel
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Construction :
Flat
Case Style :
Ceramic Chip
JESD-609 Code :
e2
Tolerance :
10%
Datasheets
1812B103K500CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 1812B103K500CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:50VDC, Package / Case:1812, Type:General Purpose MLCCs, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, 1812B103K500CT pinout, 1812B103K500CT datasheet PDF, 1812B103K500CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 1812B103K500CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
- 0.01uF 50V Ceramic Capacitor 10% 15% 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1812