1812B103K251CT
Mfr.Part #
1812B103K251CT
Description
MLCC 0.01UF 250V X7R 1812
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Product Depth (mm) :
Capacitance :
0.01uF
Applications :
SMPS Filtering
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Mounting :
Surface Mount
Size (mm) :
4.5 X 3.2 X 1.25
Terminal Finish :
TIN OVER NICKEL
Tolerance :
10%
Termination Style :
Pad
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Construction :
Flat
Class 2
Dissipation Factor (%) :
2.5
Temperature Coefficient :
15%
+ 125 C
Product Length (mm) :
4.5
Packaging :
Tape and Reel
Case Style :
Ceramic Chip
Walsin
Microwave Application :
No
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Voltage :
250VDC
Ratings :
Series :
Capacitance Value :
0.01uF
RECTANGULAR PACKAGE
ECCN (US) :
EAR99
Product Height (mm) :
Multilayer :
yes
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Lead Spacing :
Voltage - Rated :
250V
Datasheets
1812B103K251CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 1812B103K251CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Type:Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor, Package / Case:1812, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Voltage:250VDC, 1812B103K251CT pinout, 1812B103K251CT datasheet PDF, 1812B103K251CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 1812B103K251CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
- 0.01uF 250V Ceramic Capacitor 10% 15% 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1812