1812B103K250CT
Mfr.Part #
1812B103K250CT
Description
MLCC 0.01UF 25V X7R 1812
Terminal Finish :
Tin/Nickel/Copper (Sn/Ni/Cu)
Product Status :
Active
Capacitance Value :
0.01uF
JESD-609 Code :
e2
Standard
Mounting :
Voltage - Rated :
25V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
RoHS Status :
RoHS Compliant
Failure Rate :
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Height - Seated (Max) :
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Tolerance :
10%
X7R
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
1.25
Product Depth (mm) :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Case Style :
Ceramic Chip
Microwave Application :
Temperature Coefficient :
15%
Product Height (mm) :
Product Length (mm) :
4.5
Size (mm) :
4.5 X 3.2 X 1.25
Positive Tolerance :
10
ECCN (US) :
EAR99
Negative Tolerance :
Termination Style :
Pad
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Dissipation Factor (%) :
3.5
Capacitance :
0.01uF
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Packaging :
Tape and Reel
Type :
General Purpose MLCCs
- 55 C
Construction :
Flat
General Type MLCCs
Voltage :
25Vdc
Applications :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
1812B103K250CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 1812B103K250CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Package / Case:1812, Type:General Purpose MLCCs, Voltage:25Vdc, 1812B103K250CT pinout, 1812B103K250CT datasheet PDF, 1812B103K250CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 1812B103K250CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
- 0.01uF 25V Ceramic Capacitor 10% 15% 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1812