1812B103K160CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812B103K160CT
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 0.01UF 16V X7R 1812
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Class :
Class 2
Multilayer :
yes
JESD-609 Code :
e2
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Width :
3.2
Termination Style :
SMD/SMT
Failure Rate :
Dielectric Material :
Ceramic
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Terminal Finish :
Tin/Nickel/Copper (Sn/Ni/Cu)
Tolerance :
±10%
RoHS :
Details
Capacitance :
10000 pF
Features :
Length :
4.5
Package :
Tape and Reel (TR)
Height :
1.25
Size Code :
Series :
Product Type :
Ceramic Capacitors
Walsin
Product :
General Type MLCCs
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Termination :
Standard
Voltage - Rated :
16V
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Product Status :
Active
Number of Terminals :
2
Subcategory :
Capacitors
Ratings :
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Positive Tolerance :
10
Packaging :
MouseReel
Temperature Coefficient :
X7R
Dielectric :
X7R
Mounting Feature :
Surface Mount
Brand :
Walsin
Thickness (Max) :
0.053" (1.35mm)
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Lead Style :
Negative Tolerance :
Type :
General Purpose MLCCs
Applications :
GENERAL PURPOSE
Temperature Characteristics Code :
Size / Dimension :
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Datasheets
1812B103K160CT
- 10000 pF 16V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)