1812B103K102CT
Mfr.Part #
1812B103K102CT
Description
MLCC 0.01UF 1KV X7R 1812
Ceramic Capacitors
Lead Free :
Lead Free
Case Code (Metric) :
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
WRAPAROUND
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
10nF
RoHS Status :
RoHS Compliant
Dielectric :
X7R
Pbfree Code :
yes
Max Operating Temperature :
125°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
ECCN Code :
EAR99
Temperature Characteristics Code :
X7R
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
JESD-609 Code :
e3
HTS Code :
Number of Terminations :
2
Length :
4.5mm
Voltage - Rated DC :
1kV
Surface Mount :
yes
Depth :
3.2mm
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Radiation Hardening :
No
Multilayer :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Height :
1.25mm
Tolerance :
10%
Mounting Feature :
Surface Mount
Datasheets
1812B103K102CT
10nF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations 1812
1812B103K102CT Overview
A higher operating temperature is required to achieve stable operation.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is 15% ppm/°C.This device can operate on voltage - Rated DC of 1kV.
1812B103K102CT Features
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV