1812B103K101CT
Mfr.Part #
1812B103K101CT
Description
MLCC 0.01UF 100V X7R 1812
Ceramic Capacitors
Multilayer :
yes
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
JESD-609 Code :
e2
Product Depth (mm) :
3.2
Lead Style :
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Terminal Finish :
Tin/Nickel/Copper (Sn/Ni/Cu)
Package / Case :
Number of Terminals :
2
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Voltage - Rated :
100V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Product Length (mm) :
4.5
Brand :
Walsin
Dissipation Factor (%) :
2.5
Construction :
Flat
Positive Tolerance :
10
Capacitance :
0.01uF
Dielectric :
X7R
Case Style :
Ceramic Chip
Mounting Feature :
Surface Mount
Negative Tolerance :
10
Product Type :
Ceramic Capacitors
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Size Code :
Product :
General Type MLCCs
Subcategory :
Capacitors
ECCN (US) :
EAR99
Features :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Temperature Characteristics Code :
X7R
Termination :
Standard
Capacitance Value :
0.01uF
Ratings :
RoHS :
Details
Length :
4.5
Mounting :
Surface Mount
Size (mm) :
4.5 X 3.2 X 1.25
Dielectric Material :
Ceramic
Walsin
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Tolerance :
10%
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Packaging :
Tape and Reel
Class :
Class 2
Microwave Application :
yes
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package :
Tape and Reel (TR)
Type :
General Purpose MLCCs
Product Status :
Active
Lead Spacing :
Temperature Coefficient :
15%
Series :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Termination Style :
Pad
Height - Seated (Max) :
Height :
1.25
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Width :
3.2
Voltage :
100Vdc
Product Height (mm) :
Failure Rate :
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Datasheets
1812B103K101CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 1812B103K101CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:1812, Type:General Purpose MLCCs, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Voltage:100Vdc, 1812B103K101CT pinout, 1812B103K101CT datasheet PDF, 1812B103K101CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 1812B103K101CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
- 0.01uF 100V Ceramic Capacitor 10% 15% 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1812