1812B103J500CT
Mfr.Part #
1812B103J500CT
Description
MLCC 0.01UF 50V X7R 1812
Ceramic Capacitors
Product Height (mm) :
1.25
Dielectric Material :
Ceramic
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Finish :
Tin/Nickel/Copper (Sn/Ni/Cu)
Series :
SIZE(GENERAL)
Lead Spacing :
ECCN (US) :
EAR99
Temperature Coefficient :
15%
Walsin
Positive Tolerance :
5
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Voltage :
50VDC
Width :
3.2
Construction :
Flat
Brand :
Walsin
Ratings :
Negative Tolerance :
5
Tolerance :
5%
Class :
Class 2
Mounting :
Surface Mount
Capacitance :
0.01uF
Packaging :
Tape and Reel
Microwave Application :
yes
Subcategory :
Capacitors
Product Type :
Ceramic Capacitors
Size (mm) :
4.5 X 3.2 X 1.25
Product :
General Type MLCCs
Product Length (mm) :
4.5
Dissipation Factor (%) :
2.5
Features :
Capacitance Value :
0.01uF
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Rated :
50V
Package :
Tape and Reel (TR)
RoHS :
Details
Termination Style :
Pad
Case Style :
Ceramic Chip
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)