1812B103J251CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812B103J251CT
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 0.01UF 250V X7R 1812
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated :
250V
Packaging :
MouseReel
Temperature Coefficient :
X7R
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size Code :
Width :
3.2 mm
Capacitance :
10000 pF
Height :
0.8 mm
Product :
General Type MLCCs
Positive Tolerance :
5
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Termination :
Standard
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
JESD-609 Code :
e3
Product Status :
Active
Features :
Subcategory :
Capacitors
Mounting Feature :
Surface Mount
Brand :
Walsin
Number of Terminals :
2
Height - Seated (Max) :
Dielectric Material :
Ceramic
Package :
Tape and Reel (TR)
Product Type :
Ceramic Capacitors
Applications :
SMPS Filtering
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Thickness (Max) :
0.053" (1.35mm)
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Lead Spacing :
Length :
4.5 mm
Termination Style :
SMD/SMT
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Negative Tolerance :
5
Size / Dimension :
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Tolerance :
±5%
Ratings :
Failure Rate :
Lead Style :
Series :
RoHS :
Details
Walsin
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Class :
Class 2
Multilayer :
yes
Dielectric :
X7R
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Temperature Characteristics Code :
Datasheets
1812B103J251CT
- 10000 pF 250V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812B103J251CT Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm).There is no negative tolerance associated with this part.Positive tolerance exhibits 5 on this part.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.
1812B103J251CT Features
a size/dimension of 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)