1812B103J101CT
Mfr.Part #
1812B103J101CT
Description
MLCC 0.01UF 100V X7R 1812
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated :
100V
Thickness (Max) :
0.053" (1.35mm)
Terminal Finish :
Tin/Nickel/Copper (Sn/Ni/Cu)
Applications :
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e2
Size / Dimension :
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Capacitance :
10000 pF
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Positive Tolerance :
5
Type :
General Purpose MLCCs
Datasheets
1812B103J101CT
- 10000 pF 100V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812B103J101CT Overview
This device's program size/dimension is 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm).This part is characterized as having 5 tolerance, also known as negative tolerance.With regard to positive tolerance, this part exhibits a 5.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
1812B103J101CT Features
a size/dimension of 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)