1812B102M202CT
Mfr.Part #
1812B102M202CT
Description
MLCC 1000PF 2KV X7R 1812
Packaging :
Tape and Reel
HTS Code :
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Construction :
Flat
Terminal Finish :
TIN OVER NICKEL
ECCN (US) :
EAR99
General Type MLCCs
Product Height (mm) :
1.25
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Termination Style :
Pad
Mounting :
Tolerance :
20%
Temperature Characteristics Code :
X7R
Case Code (Metric) :
Product Type :
Ceramic Capacitors
Max Operating Temperature :
125 °C
Maximum Operating Temperature (°C) :
Negative Tolerance :
20
JESD-609 Code :
e3
Lead Free :
Lead Free
Reach Compliance Code :
Compliant
Capacitance :
1 nF
Lead Style :
Dissipation Factor (%) :
2.5
Product Depth (mm) :
3.2
Temperature Coefficient :
15%
Walsin
Voltage Rating (DC) :
2 kV
Capacitance Value :
0.001uF
Height :
Microwave Application :
No
Pbfree Code :
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Case Style :
Ceramic Chip
Features :
High Voltage
Depth :
3.2 mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Feature :
Voltage :
2000VDC
Min Operating Temperature :
-55 °C
Voltage - Rated :
2000V (2kV)
Size (mm) :
4.5 X 3.2 X 1.25
Applications :
SMPS Filtering
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Length :
4.5 mm
RoHS :
Compliant
Series :
SIZE(MID/HIGH VOLT)
Ceramic
ECCN Code :
EAR99
Product Length (mm) :
Lead Spacing :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2000 V
Datasheets
1812B102M202CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 1812B102M202CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Package / Case:1812, Voltage:2000VDC, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 1812B102M202CT pinout, 1812B102M202CT datasheet PDF, 1812B102M202CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 1812B102M202CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
SIZE(MID/HIGH VOLT) 1 nF 2000V (2kV) Ceramic Capacitor 20% 15% 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1812