1812B102M102CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812B102M102CT
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 1000PF 1KV X7R 1812
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Subcategory :
Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Reach Compliance Code :
Compliant
Case Code (Metric) :
Product Status :
Active
Number of Terminals :
2
Tolerance :
20 %
Packaging :
MouseReel
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Series :
Dielectric :
X7R
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Temperature Coefficient :
15%
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Lead Free :
Lead Free
Brand :
Walsin
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Negative Tolerance :
20
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000 V
Positive Tolerance :
Applications :
SMPS Filtering
Termination Style :
SMD/SMT
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
JESD-609 Code :
e3
Height :
1.25
Width :
3.2
Size Code :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Features :
High Voltage
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
RoHS :
Details
Product :
General Type MLCCs
Surface Mount :
yes
Termination :
Standard
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Class :
Class 2
HTS Code :
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Length :
4.5
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Product Type :
Ceramic Capacitors
Height - Seated (Max) :
Capacitance :
1 nF
Terminal Finish :
TIN OVER NICKEL
Package :
Tape and Reel (TR)
Lead Style :
Dielectric Material :
Ceramic
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Failure Rate :
Voltage - Rated :
1000V (1kV)
Multilayer :
Lead Spacing :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Temperature Characteristics Code :
X7R
Ratings :
Mounting Feature :
Surface Mount
Voltage Rating (DC) :
1 kV
Walsin
Datasheets
1812B102M102CT
- CERAMIC CAPACITOR 1812 4532metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.177L x 0.126W 4.50mm x 3.20mm 15% 20% 1nF