1812B102K631CT
Mfr.Part #
1812B102K631CT
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 1000PF 630V X7R 1812
Walsin
Series :
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
TR, PLASTIC, 7 INCH
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
10 %
Positive Tolerance :
HTS Code :
yes
Lead Free :
Lead Free
Termination Style :
SMD/SMT
Multilayer :
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Terminal Finish :
TIN OVER NICKEL
Temperature Characteristics Code :
X7R
Package :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Packaging :
MouseReel
Applications :
SMPS Filtering
3.2
ECCN Code :
Capacitors
Reach Compliance Code :
Compliant
Capacitance :
1 nF
Class 2
Voltage Rating (DC) :
630 V
Temperature Coefficient :
15%
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Ceramic
Rated (DC) Voltage (URdc) :
630 V
Features :
JESD-609 Code :
e3
CERAMIC CAPACITOR
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated :
630V
Datasheets
1812B102K631CT
- CERAMIC CAPACITOR 1812 4532metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.177L x 0.126W 4.50mm x 3.20mm 15% 10% 1nF