1812B102K501CT
Mfr.Part #
1812B102K501CT
Description
MLCC 1000PF 500V X7R 1812
Terminal Finish :
TIN OVER NICKEL
RECTANGULAR PACKAGE
Product Length (mm) :
2
Voltage Rating (DC) :
500 V
JESD-609 Code :
e3
4.5
Mounting :
Standard
Size (mm) :
4.5 X 3.2 X 1.25
Lead Free :
Lead Free
Capacitance :
1 nF
Microwave Application :
No
Brand :
Walsin
Voltage :
500VDC
Multilayer :
yes
Construction :
Flat
Product Height (mm) :
1.25
Dissipation Factor (%) :
2.5
Temperature Coefficient :
15%
Case Code (Metric) :
1.25
RoHS Status :
RoHS Compliant
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Product Depth (mm) :
Termination Style :
Pad
Negative Tolerance :
10
Capacitance Value :
0.001uF
Packaging :
Tape and Reel
Maximum Operating Temperature (°C) :
Case Style :
Ceramic Chip
Tolerance :
10%
3.2
ECCN (US) :
EAR99
Datasheets
1812B102K501CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 1812B102K501CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:500VDC, Package / Case:1812, Type:Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor, 1812B102K501CT pinout, 1812B102K501CT datasheet PDF, 1812B102K501CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 1812B102K501CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
1 nF Ceramic Capacitor 10% 15% 1812