1812B102K500CT
Mfr.Part #
1812B102K500CT
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 1000PF 50V X7R 1812
Stock
302
In Stock :
302
Voltage - Rated :
50V
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Lead Spacing :
JESD-609 Code :
e2
Capacitance :
1000 pF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size Code :
1812
Thickness (Max) :
0.053" (1.35mm)
Height - Seated (Max) :
Terminal Finish :
Tin/Nickel/Copper (Sn/Ni/Cu)
Packaging :
MouseReel
Termination Style :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Type :
General Purpose MLCCs
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Tolerance :
±10%
Datasheets
1812B102K500CT
1000 pF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)