1812B102K251CT
Mfr.Part #
1812B102K251CT
Description
MLCC 1000PF 250V X7R 1812
Standard
Rated (DC) Voltage (URdc) :
250 V
yes
Size (mm) :
4.5 X 3.2 X 1.25
Positive Tolerance :
10
Voltage :
250VDC
JESD-609 Code :
e3
Series :
Pbfree Code :
yes
Applications :
SMPS Filtering
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Walsin
ECCN (US) :
Packaging :
Tape and Reel
Product Depth (mm) :
Voltage - Rated :
250V
Ceramic
Microwave Application :
No
3.2
Mounting :
2
Construction :
Flat
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
HTS Code :
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Capacitance Value :
0.001uF
Dissipation Factor (%) :
2.5
Terminal Finish :
TIN OVER NICKEL
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
ECCN Code :
EAR99
Size Code :
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Package :
Tape and Reel (TR)
Mounting Feature :
Product Length (mm) :
4.5
Tolerance :
10%
Temperature Coefficient :
15%
RoHS :
Details
RoHS Status :
RoHS Compliant
General Type MLCCs
Product Height (mm) :
Reach Compliance Code :
Compliant
Lead Spacing :
Termination Style :
Pad
Case Style :
Ceramic Chip
Ratings :
Capacitance :
0.001uF
Datasheets
1812B102K251CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 1812B102K251CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:250VDC, Type:Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Package / Case:1812, 1812B102K251CT pinout, 1812B102K251CT datasheet PDF, 1812B102K251CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 1812B102K251CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
- 0.001uF 250V Ceramic Capacitor 10% 15% 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1812