1812B102K250CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812B102K250CT
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 1000PF 25V X7R 1812
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Failure Rate :
Walsin
HTS Code :
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Temperature Characteristics Code :
X7R
Voltage - Rated :
25V
Thickness (Max) :
0.053" (1.35mm)
Packaging :
MouseReel
Dielectric :
X7R
Length :
4.5
Temperature Coefficient :
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Package :
Tape and Reel (TR)
Positive Tolerance :
10
Termination :
Standard
Lead Spacing :
Class :
Class 2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Terminal Finish :
Tin/Nickel/Copper (Sn/Ni/Cu)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25 V
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Product :
General Type MLCCs
Size Code :
Lead Style :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Product Type :
Ceramic Capacitors
Pbfree Code :
yes
Negative Tolerance :
10
Ratings :
Features :
Capacitance :
1000 pF
JESD-609 Code :
e2
Series :
Size / Dimension :
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Type :
General Purpose MLCCs
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Product Status :
Active
Mounting Feature :
Surface Mount
Applications :
GENERAL PURPOSE
Brand :
Walsin
Height - Seated (Max) :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Height :
1.25
Surface Mount :
yes
Reach Compliance Code :
Compliant
Width :
3.2
Dielectric Material :
Ceramic
Number of Terminals :
2
RoHS :
Details
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Multilayer :
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
ECCN Code :
EAR99
Termination Style :
SMD/SMT
Subcategory :
Capacitors
Datasheets
1812B102K250CT
- 1000 pF 25V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)