1812B102K202CT
Mfr.Part #
1812B102K202CT
Description
MLCC 1000PF 2KV X7R 1812
Ceramic Capacitors
RoHS Status :
RoHS Compliant
HTS Code :
Tolerance :
10%
Pbfree Code :
yes
Max Operating Temperature :
125°C
Case Code (Metric) :
JESD-609 Code :
e2
Depth :
3.2mm
Capacitance :
1nF
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2000V
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated DC :
2kV
Packaging :
Tape and Reel
Length :
4.5mm
Number of Terminations :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Radiation Hardening :
No
ECCN Code :
EAR99
Lead Free :
Lead Free
Height :
1.25mm
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Datasheets
1812B102K202CT
1nF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations 1812