1812B102K102CT
Mfr.Part #
1812B102K102CT
Description
MLCC 1000PF 1KV X7R 1812
RECTANGULAR PACKAGE
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Maximum Operating Temperature :
Temperature Coefficient :
15%
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated :
1000V (1kV)
Applications :
SMPS Filtering
Temperature Characteristics Code :
X7R
Subcategory :
Capacitors
Dielectric :
X7R
ECCN (US) :
- 55 C
Features :
High Voltage
Capacitance :
1 nF
Height - Seated (Max) :
Case Style :
Ceramic Chip
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Mounting :
Active
Capacitance Value :
0.001uF
Height :
1.25
Failure Rate :
Product Length (mm) :
4.5
Microwave Application :
No
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Negative Tolerance :
10
Product Height (mm) :
1.25
RoHS :
Details
RoHS Status :
RoHS Compliant
Terminal Finish :
TIN OVER NICKEL
Walsin
Construction :
Flat
Ceramic
Dissipation Factor (%) :
2.5
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Voltage Rating (DC) :
1 kV
Walsin
Product Depth (mm) :
Termination Style :
Pad
Size (mm) :
4.5 X 3.2 X 1.25
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Series :
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Tape and Reel
Package :
Tape and Reel (TR)
Voltage :
1000VDC
Class :
Class 2
Standard
Case Code (Metric) :
Tolerance :
10%
Maximum Operating Temperature (°C) :
Datasheets
1812B102K102CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 1812B102K102CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Type:Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor, Package / Case:1812, Voltage:1000VDC, 1812B102K102CT pinout, 1812B102K102CT datasheet PDF, 1812B102K102CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 1812B102K102CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
- 1 nF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor 10% 15% 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1812