1812B102K101CT
Mfr.Part #
1812B102K101CT
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 1000PF 100V X7R 1812
JESD-609 Code :
e2
Maximum Operating Temperature :
General Type MLCCs
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Class :
Class 2
Type :
General Purpose MLCCs
Ratings :
Thickness (Max) :
0.053" (1.35mm)
Features :
Terminal Finish :
Tin/Nickel/Copper (Sn/Ni/Cu)
Subcategory :
Capacitors
Packaging :
MouseReel
Failure Rate :
Reach Compliance Code :
Compliant
Termination Style :
SMD/SMT
Lead Spacing :
Voltage - Rated :
100V
Dielectric :
Negative Tolerance :
10
- 55 C
Height - Seated (Max) :
Capacitance :
1000 pF
Walsin
Tolerance :
±10%
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100 V
Mounting Feature :
Surface Mount
Pbfree Code :
Height :
1.25
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Size / Dimension :
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
4.5
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Datasheets
1812B102K101CT
- 1000 pF 100V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)