1812B102J500CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812B102J500CT
Manufacturer
Walsin Technology
Description
MLCC 1000PF 50V X7R 1812
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Packaging :
Tape and Reel
Length :
4.5
Voltage :
50VDC
Surface Mount :
yes
Height :
1.25
Failure Rate :
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Termination Style :
Pad
Size Code :
ECCN (US) :
EAR99
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
0.001uF
Termination :
Standard
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Pbfree Code :
yes
Case Style :
Ceramic Chip
Ratings :
Tolerance :
5%
Voltage - Rated :
50V
Number of Terminals :
2
Dielectric :
X7R
Series :
SIZE(GENERAL)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
RoHS Compliant
Positive Tolerance :
5
Product :
General Type MLCCs
Product Height (mm) :
1.25
Dissipation Factor (%) :
2.5
Terminal Finish :
Tin/Nickel/Copper (Sn/Ni/Cu)
Package / Case :
Features :
Product Length (mm) :
4.5
Product Status :
Active
Mounting Feature :
Surface Mount
Package :
Tape and Reel (TR)
Class :
Class 2
Brand :
Walsin
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Mounting :
Lead Style :
Reach Compliance Code :
Compliant
Construction :
Flat
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Characteristics Code :
X7R
Multilayer :
JESD-609 Code :
e2
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Product Depth (mm) :
3.2
Lead Spacing :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Subcategory :
Capacitors
Temperature Coefficient :
15%
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50 V
Microwave Application :
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Capacitance Value :
0.001uF
Size (mm) :
4.5 X 3.2 X 1.25
Walsin
HTS Code :
Width :
3.2
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Product Type :
Ceramic Capacitors
RoHS :
Details
Type :
General Purpose MLCCs
Negative Tolerance :
Maximum Operating Temperature (°C) :
Dielectric Material :
Ceramic
Height - Seated (Max) :
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Datasheets
1812B102J500CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 1812B102J500CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:50VDC, Package / Case:1812, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Type:General Purpose MLCCs, 1812B102J500CT pinout, 1812B102J500CT datasheet PDF, 1812B102J500CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 1812B102J500CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
SIZE(GENERAL) 0.001uF 50V Ceramic Capacitor 5% 15% 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1812
1812B102J500CT Overview
A 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm) size/dimension program is available for this device.Negative tolerance of 5 is characteristic of this part.Using this device, the capacitance value is 0.001uF, which is the ratio between the electric charge on each conductor and the potential difference (i.e., voltage) between them.Ceramic capacitor possesses a tolerance of 5 when Ceramic capacitor comes to posCeramic capacitorive tolerances.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is 15%.
1812B102J500CT Features
a size/dimension of 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
a tolerance of 5
a capacitance value of 0.001uF
a tolerance of 5
with 15% being the highest temperature coefficient