1812B102J251CT
Mfr.Part #
1812B102J251CT
Description
MLCC 1000PF 250V X7R 1812
Class 2
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Walsin
Dissipation Factor (%) :
2.5
Product Length (mm) :
4.5
Termination Style :
Pad
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Capacitance :
1000 pF
Tolerance :
5%
Size (mm) :
4.5 X 3.2 X 1.25
Subcategory :
Capacitors
ECCN (US) :
EAR99
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Features :
Voltage :
250VDC
Mounting :
Surface Mount
Lead Style :
Case Style :
Ceramic Chip
Failure Rate :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Construction :
Flat
Number of Terminals :
2
Width :
3.2 mm
Voltage - Rated :
250V
Capacitance Value :
0.001uF
Length :
4.5 mm
Packaging :
Tape and Reel
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product Height (mm) :
1.25
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Height :
0.8 mm
Applications :
SMPS Filtering
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Microwave Application :
No
Product Depth (mm) :
3.2
Package / Case :
Datasheets
1812B102J251CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 1812B102J251CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Voltage:250VDC, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Type:Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor, Package / Case:1812, 1812B102J251CT pinout, 1812B102J251CT datasheet PDF, 1812B102J251CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 1812B102J251CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
1000 pF 250V Ceramic Capacitor 5% X7R 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1812
1812B102J251CT Overview
A 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm) size/dimension program is available for this device.Using this device, the capacitance value is 0.001uF, which is the ratio between the electric charge on each conductor and the potential difference (i.e., voltage) between them.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.
1812B102J251CT Features
a size/dimension of 0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
a capacitance value of 0.001uF