1812B102J202CT
Mfr.Part #
1812B102J202CT
Description
MLCC 1000PF 2KV X7R 1812
Voltage - Rated :
2000V (2kV)
Termination :
Standard
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Voltage Rating (DC) :
2 kV
Tolerance :
5 %
Active
Lead Free :
Lead Free
Walsin
Positive Tolerance :
Capacitors
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Characteristics Code :
Class 2
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Capacitance :
1 nF
JESD-609 Code :
e3
Dielectric Material :
Ceramic
Height :
0.8 mm
Case Code (Metric) :
1812 (4532 Metric)
Series :
Length :
4.5 mm
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Multilayer :
yes
Features :
High Voltage
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Negative Tolerance :
RoHS :
Details
Number of Terminals :
2
Lead Style :
Mounting Feature :
Surface Mount
Width :
3.2 mm
Temperature Coefficient :
15%
Package :
Tape and Reel (TR)
Applications :
SMPS Filtering
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Size Code :
Datasheets
1812B102J202CT
- CERAMIC CAPACITOR 1812 4532metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.177L x 0.126W 4.50mm x 3.20mm 15% 5% 1nF