1812B102J101CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812B102J101CT
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 1000PF 100V X7R 1812
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Walsin
Negative Tolerance :
5
Subcategory :
Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Temperature Characteristics Code :
X7R
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Temperature Coefficient :
X7R
Class :
Class 2
Product Type :
Ceramic Capacitors
Termination Style :
SMD/SMT
Height - Seated (Max) :
Lead Style :
Number of Terminals :
2
Series :
JESD-609 Code :
e2
Dielectric :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Type :
General Purpose MLCCs
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Positive Tolerance :
5
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Dielectric Material :
Ceramic
Size Code :
Width :
3.2
Failure Rate :
Lead Spacing :
RoHS :
Details
Height :
1.25
Product Status :
Active
Brand :
Walsin
Features :
Voltage - Rated :
100V
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Ratings :
Packaging :
MouseReel
Length :
4.5
Multilayer :
yes
Package :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±5%
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Capacitance :
1000 pF
Terminal Finish :
Tin/Nickel/Copper (Sn/Ni/Cu)
Termination :
Standard
Thickness (Max) :
0.053" (1.35mm)
Size / Dimension :
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Mounting Feature :
Surface Mount
Product :
General Type MLCCs
Datasheets
1812B102J101CT
- 1000 pF 100V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812B102J101CT Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm).The part in question has a tolerance of 5.Ceramic capacitor exhibCeramic capacitors a posCeramic capacitorive tolerance of 5.This coefficient equals X7R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.
1812B102J101CT Features
a size/dimension of 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)