180RX30330MDLC18X45
Mfr.Part #
180RX30330MDLC18X45
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 330UF 20% 180V RADIAL
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Height Seated (Max) :
1.850 47.00mm
Voltage - Rated :
180V
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 130°C
Applications :
Automotive
Capacitance :
330µF
Operating Temperature :
-25°C~130°C
Factory Lead Time :
18 Weeks
Tolerance :
±20%
Package / Case :
Radial, Can
Polarization :
Polar
Series :
RX30
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
Ratings :
AEC-Q200
RX30 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.709Dia 18.00mm -25°C~130°C Polar Radial, Can