180MXG680MEFCSN20X45
Mfr.Part #
180MXG680MEFCSN20X45
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 680UF 20% 180V SNAP
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Pbfree Code :
yes
Ripple Current @ Low Frequency :
2.22A @ 120Hz
Series :
MXG
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
18 Weeks
Terminal Pitch :
10mm
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.787Dia 20.00mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Diameter :
20mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
ECCN Code :
EAR99
Surface Mount :
No
Terminal Finish :
Tin (Sn)
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
1.850 47.00mm
Polarization :
Polar
Voltage - Rated :
180V
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
180V
Mounting Type :
Through Hole
Tan Delta :
0.2
Capacitance :
680μF
Length :
45mm
Number of Terminations :
2
Leakage Current :
1.04958mA
Ripple Current @ High Frequency :
3.33A @ 10kHz
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Applications :
GENERAL PURPOSE
MXG 680μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.787Dia 20.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In