180MXG560MEFCSN22X40
Mfr.Part #
180MXG560MEFCSN22X40
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 560UF 20% 180V SNAP
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Factory Lead Time :
18 Weeks
Packaging :
Bulk
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Polarization :
Polar
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Through Hole
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Capacitance :
560μF
Voltage - Rated :
180V
Series :
MXG
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
MXG 560μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.866Dia 22.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In