1808N390G202CT
Mfr.Part #
1808N390G202CT
Manufacturer
Walsin Technology
Description
MLCC 39PF 2KV NPO 1808
Manufacturer :
Walsin Technology
Thickness (Max) :
0.053" (1.35mm)
Size Code :
Features :
High Voltage
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Height :
1.25
Subcategory :
Capacitors
Package / Case :
1808 (4520 metric)
Length :
4.5
Packaging :
MouseReel
Tolerance :
±2%
Capacitance :
39 pF
Product :
General Type MLCCs
Termination :
Standard
Dielectric :
C0G (NP0)
Lead Style :
Temperature Characteristics Code :
NP0
RoHS :
Details
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Terminal Finish :
Copper/Nickel/Tin (Cu/Ni/Sn)
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Package :
Tape and Reel (TR)
Negative Tolerance :
2%
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Class :
Class 1
Series :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated :
2000V (2kV)
Size / Dimension :
0.177" L x 0.080" W (4.50mm x 2.03mm)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2000 V
Walsin
Number of Terminals :
Termination Style :
SMD/SMT
Brand :
Walsin
Applications :
SMPS Filtering
Pbfree Code :
yes
Product Status :
Active
Dielectric Material :
Ceramic
JESD-609 Code :
e2
Height - Seated (Max) :
Width :
2.03
ECCN Code :
EAR99
Ratings :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Failure Rate :
Positive Tolerance :
2%
Reach Compliance Code :
Compliant
Multilayer :
yes
Lead Spacing :
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Product Type :
Ceramic Capacitors
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Datasheets
1808N390G202CT
- 39 pF 2000V (2kV) Ceramic Capacitor ±2% C0G, NP0 0.177" L x 0.080" W (4.50mm x 2.03mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808N390G202CT Overview
A program's size/dimension is 0.177" L x 0.080" W (4.50mm x 2.03mm) for this device.As far as negative tolerance goes, this part is characterized by 2%.A 2% tolerance is observed for this part in terms of positive tolerance.Its coefficient is C0G, NP0 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.
1808N390G202CT Features
a size/dimension of 0.177" L x 0.080" W (4.50mm x 2.03mm)
a tolerance of 2%
a tolerance of 2%