1808N270G302CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1808N270G302CT
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
1808 (4520 metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 27PF 3KV NPO 1808
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package :
Tape and Reel (TR)
Capacitance :
27 pF
Dielectric :
C0G (NP0)
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Termination :
Standard
RoHS :
Details
Terminal Finish :
Copper/Nickel/Tin (Cu/Ni/Sn)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Width :
2.03
Failure Rate :
Product :
General Type MLCCs
Tolerance :
±2%
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Dielectric Material :
Ceramic
Applications :
SMPS Filtering
JESD-609 Code :
e2
Class :
Class 1
Features :
High Voltage
Size Code :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Voltage - Rated :
3000V (3kV)
Termination Style :
SMD/SMT
Number of Terminals :
2
Lead Spacing :
Temperature Characteristics Code :
NP0
Brand :
Walsin
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Subcategory :
Capacitors
Package / Case :
1808 (4520 metric)
Product Status :
Active
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Packaging :
MouseReel
Series :
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Thickness (Max) :
0.053" (1.35mm)
Walsin
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Size / Dimension :
0.177" L x 0.080" W (4.50mm x 2.03mm)
Height :
1.25
Multilayer :
yes
Product Type :
Ceramic Capacitors
Ratings :
Lead Style :
Length :
4.5
Height - Seated (Max) :
Datasheets
1808N270G302CT
- 27 pF 3000V (3kV) Ceramic Capacitor ±2% C0G, NP0 0.177" L x 0.080" W (4.50mm x 2.03mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808N270G302CT Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.177" L x 0.080" W (4.50mm x 2.03mm).As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G, NP0.
1808N270G302CT Features
a size/dimension of 0.177" L x 0.080" W (4.50mm x 2.03mm)