1808N270G202CT
Mfr.Part #
1808N270G202CT
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
1808 (4520 metric)
Description
MLCC 27PF 2KV NPO 1808
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated :
2000V (2kV)
Dielectric Material :
Ceramic
Size Code :
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Number of Terminals :
2
Height :
1.25
Product :
General Type MLCCs
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Terminal Finish :
Copper/Nickel/Tin (Cu/Ni/Sn)
Termination Style :
SMD/SMT
Dielectric :
C0G (NP0)
Failure Rate :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
JESD-609 Code :
e2
Thickness (Max) :
0.053" (1.35mm)
Multilayer :
yes
RoHS :
Details
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Termination :
Standard
Capacitance :
27 pF
Temperature Characteristics Code :
NP0
Length :
4.5
Package :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
1808 (4520 metric)
Size / Dimension :
0.177" L x 0.080" W (4.50mm x 2.03mm)
Width :
2.03
Lead Spacing :
Product Type :
Ceramic Capacitors
Features :
High Voltage
Walsin
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Class :
Class 1
Product Status :
Active
Applications :
SMPS Filtering
Series :
Packaging :
MouseReel
Subcategory :
Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Height - Seated (Max) :
Ratings :
Lead Style :
Tolerance :
±2%
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Brand :
Walsin
Datasheets
1808N270G202CT
- 27 pF 2000V (2kV) Ceramic Capacitor ±2% C0G, NP0 0.177" L x 0.080" W (4.50mm x 2.03mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808N270G202CT Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.177" L x 0.080" W (4.50mm x 2.03mm).This coefficient equals C0G, NP0 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.
1808N270G202CT Features
a size/dimension of 0.177" L x 0.080" W (4.50mm x 2.03mm)